Marka Lokalna Zielone Serce Pomorza

Zielone Serce Pomorza jest marką lokalną przyznawaną w drodze konkursu najciekawszym dla regionu produktom, które są wytwarzane w sposób niemasowy, przyjazny dla środowiska, z surowców lokalnie dostępnych i jednocześnie oferowanych na terenie obszaru Partnerstwa Dorzecza Słupi. Idea marki polega na identyfikacji oraz promocji produktów lokalnych, atrakcji turystycznych oraz usług występujących na terenie gmin należących do Partnerstwa Dorzecze Słupi. Wszystkie promowane produkty są unikatowe, powiązane z miejscową tradycją, a sposób ich wytwarzania respektuje zasady zrównoważonego rozwoju. Marka Zielone Serce Pomorza oferuje alternatywę wobec coraz bardziej natarczywej ekspansji popularnych, masowych produktów, które pozbawione są trudnych do sprecyzowania wartości kulturowych, estetycznych i zmysłowych.
Markę Lokalną Zielone Serce Pomorza promujemy za pośrednictwem strony www.zielonesercepomorza.pl

Laureaci VI edycji konkursu Marki Lokalnej ZSP 2014

Kat. A – Produkty spożywcze
Miejsce I: Centrum Międzynarodowych Spotkań za „Kaczkę faszerowaną ze słodką nutą”
Wyróżnienie: Wioletta Kotecka za „Pasztet z gęsi”

Kat. B – Nalewki
Miejsce I: Maria Górawska za nalewkę „Złota Rosa”
Wyróżnienie: Waldemar Izdebski za „Agrestówkę”

Kat. C – Wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze
Miejsce I: Anna Pietrzak za „Ekologiczne lalki szyte techniką waldorfską”
Wyróżnienie: Ewa Orzechowska za „Tkactwo ręczne – szale, szaliki, tkaniny użytkowe”

Kat. D – Produkty i usługi turystyczne
Miejsce I: Mikorowski Klub Inicjatyw Społecznych za „Mikorowo – wioska ziół i kwiatów”
Wyróżnienie: Leszek Kołakowski za „Galerię rybacką w Jezierzanach”

Kat. E – Inicjatywy lokalne
Miejsce I: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce za teatr „Młodych gotów”
Wyróżnienie: „TAX” S.C. – Pałac pod Bocianim Gniazdem za „Jeździeckie Mistrzostwa Kaszub Amatorów w Runowie”

Laureaci V edycji konkursu Marki Lokalnej ZSP 2013

Kat. A – Produkty spożywcze
Miejsce I: Regina Kossak Główczewska za „Wyroby wędzone z kaczki i gęsi”
Wyróżnienie: Tamara Jagodzińska Izdebska za „Kaczkę pieczoną”

Kat. B – Nalewki
Miejsce I: Maria Różańska za nalewkę pigwówkę „Złoty raj”
Wyróżnienie: Maria Jońca za „Nalewkę z orzecha zielonego włoskiego”

Kat. C – Wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze
Miejsce I: Jerzy Jankowski za „Wyroby bednarskie”
Wyróżnienie: Firma „Rena” – Usługi krawieckie i renowacja tkanin unikatowych za „Haft kaszubski”

Kat. D – Produkty i usługi turystyczne
Miejsce I: Ośrodek Wypoczynkowy Zawiaty
Wyróżnienie: Firma „Zdrowe Koła” Stanisław Pajdo

Kat. E – Inicjatywy lokalne
Miejsce I: Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki Wiejskiej Słowiniec za „Wiejskie Centrum Turystyki”
Wyróżnienie: Bieg im. Elżbiety Garduły w Korzybiu

Laureaci IV edycji konkursu Marki Lokalnej ZSP 2012

Kat. A – Produkty spożywcze
Miejsce I: Zofia Smardz za „Pikantną musztardę z jabłek”
Wyróżnienie: Maria Bryjka za „Niemki w sosie pomidorowym”

Kat. B – Nalewki
Miejsce I: Tamara i Waldemar Izdebscy za „Aroniówkę Anety”

Kat. C – Wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze
Miejsce I: Magdalena Kamińska Ceramika MK za „Chatki w Kratki”
Wyróżnienie: Pracownia Ceramiczna Gliniana Zagroda za „Wyroby ceramiczne”

Kat. D – Produkty i usługi turystyczne
Miejsce I: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku, Oddział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za „Muzeum Kultury Ludowej Pomorza”

Kat. E – Inicjatywy lokalne
Miejsce I: Bytowskie centrum Kultury w Bytowie za „BytOFFsky Festival”
Wyróżnienie: Stowarzyszenie Przyjaciół Warszkowa za działalność „Stowarzyszenia Przyjaciół Warszkowa”

Laureaci III edycji konkursu Marki Lokalnej ZSP 2011

Kat. A – Produkty spożywcze
Miejsce I: Magdalena Daroszewska za „Niezabyszewskie Łakocie Madzi”
Wyróżnienie: Danuta Mielczarek za „Rozkosz podniebienia”
Specjalne wyróżnienie: Maria Jońca – za całokształt i aktywne uczestnictwo we wszystkich konkursach organizowanych przez Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi

Kat. B – Produkty lokalne niespożywcze
Miejsce I: Centrum Edukacji Regionalnej za „Turystyczne Bogactwa Warcina”
Wyróżnienie: Piotr Janka za „Rzeźbę w drewnie”

Kat. C – Inicjatywy lokalne
Miejsce I: Stowarzyszenie Węsiory za widowisko plenerowe „Iliada Kaszubska”
Wyróżnienie: Centrum Kultury i Sportu w Postominie za „Międzynarodowy Bieg po Plaży”

Laureaci II edycji konkursu Marki Lokalnej ZSP 2010

Kat. A – Produkty spożywcze
Miejsce I: Barbara Grocholska za „Borówkę z gruszką do mięs”
Wyróżnienie: Aleksandra Rolirad za „Syrop sosnowy”

Kat. B – Produkty lokalne niespożywcze
Miejsce I: Gabriela Reca za Pracownię Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych „GABI”
Wyróżnienie: Kapela Ludowa „Pieńkowianie” z Centrum Kultury i Sportu w Postominie

Kat. C – Inicjatywy lokalne
Miejsce I: Klemens Leman za „Górę Lemana”
Wyróżnienie: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Dorosłym „Przystań” za musical „Serenada”

Laureaci I edycji konkursu Marki Lokalnej ZSP 2009

Kat. A – Produkty spożywcze
Miejsce I: Koło Gospodyń Wiejskich w Siemianicach za nalewkę z aronii „Kubiakówkę”
Wyróżnienie: Lucyna Zariczańska za „Szyję indyczą z farszem ziemniaczanym”

Kat. B – Produkty lokalne niespożywcze
Miejsce I: Ekajaki.pl za „Spływy kajakowe”
Wyróżnienie: Ewa Gębczyńska za „Wyroby z szyszek i owoców drzew liściastych”

Kat. C – Inicjatywy lokalne
Miejsce I: Urząd Miejski w Kępicach za „Otwarte Mistrzostwa w zbieraniu grzybów”
Wyróżnienie: Fundacja Kaszubskie Słoneczniki za „Słonecznikową Wieś”