Sprawne i skuteczne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Partnerstwa Dorzecze Słupi na lata 2021 – 2027 dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS+, EFRR i EFRROW
Za nami kolejna, już trzecia, edycja konkursu „Społeczni Aktywni”, organizowanego przez Lokalną Grupę Działania Partnerstwo Dorzecze Słupi. Jego celem jest aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich poprzez realizację niewielkich inicjatyw, finansowanych przez organizatora konkursu. Tym razem ocenie poddano 12 złożonych wniosków, spośród których 10 najwyżej ocenionych zostanie nagrodzonych bonusem środków, maksymalnie 1,8 tys. zł.
Poznajcie naszych laureatów!
Inicjatywa to cykl eko-warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 – 15 lat z terenu gminy Kołczygłowy. Grupa ma liczyć 15 uczestników, którzy podczas warsztatów nauczą się jak ponownie wykorzystywać materiały uznane za odpady i nadawać im nowe, drugie życie.
Seria warsztatów, podczas których uczestnicy poznają sposoby na wykorzystanie materiałów wtórnych. Celem tej inicjatywy jest m.in. szerzenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Gminy Kołczygłowy.
Pomysł na integrację różnych grup wiekowych mieszkańców Gminy Potęgowo poprzez udział w warsztatach kulinarnych pod okiem specjalisty. Na tapecie kuchnia orientalna i meksykańska, a na koniec pokaz umiejętności podczas Festynu Tradycji i Smaków w maju 2021 r.
Nasadzenia roślin, krzewów i drzew przyjaznych zwierzętom: ptakom i owadom. Inicjatywa ma podnieść świadomość w zakresie dbałości o tereny zielone oraz uwzględnienie istoty nasadzeń odpowiednich gatunków w trosce o dobro naszych mniejszych braci.
Inicjatywa zakłada uporządkowanie, opracowanie i publikację archiwum Brzozaków w formie strony internetowej. Praca nad stroną będzie miała charakter interakcyjny – to znaczy będzie tworzona wspólnie z uczestnikami grupy (ale zarazem zdalnie – w kontakcie korespondencyjnym z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego). Strona internetowa będzie miała formę mapy współtworzonej przez uczestników, która umożliwi geograficzne umiejscowienie zebranych przez Grupe Brzozaki historii, opowieści, zdjęć, relacji dla mieszkańców okolic Parchowa oraz innych osób zainteresowanych tym terenem.
Stworzenie mini-skansenu w postaci tablic z zadaszeniem, na których będą się znajdowały stare sprzęty rolnicze oraz sprzęty gospodarstwa domowego.
Zakup sztalug do Centrum Aktywności Społecznej w Udorpiu, gdzie będą służyły rozwojowi umiejętności malarskich dzieci i osób dorosłych, którzy bardzo chętnie korzystają z oferty tego miejsca.
Cykl warsztatów dla kobiet, mężczyzn i dzieci, których celem jest poznanie narzędzi komunikacyjnych, zrozumienie własnych emocji i potrzeb. Inicjatywa jest odpowiedzią na potrzebę społeczności do spotykania się i rozmawiania o emocjach w trudnych czasach.
Zakup wyposażenia umożliwiającego realizację działań Kooperatywy kaszubskiej w terenie, mający na celu zwiększenie zainteresowania ideą kooperatywy i zwiększenia zasięgu działania grupy.
Warsztaty dla kobiet. Makrama, zdrowe odżywianie, lekcje jogi i medytacji. Rozwój kobiet na obszarach wiejskich, dobra zabawa i integracja to skutek uboczny.